mksqen

Пожарот во Калифорнија надвор од контрола

Пожарот во Калифорнија надвор од контрола

Типографија

Повеќе од илјада пожарникари се ангажирани во гаснење пожар на околу 160 километри северно од Сан Франциско, во кој од синоќа изгореа 1.200 хектари земјиште. Досега само пет отсто од пожарот е ставен под контрола.

  • Високите температури и сушата во државата дополнително создаваат услови за пожар во Калифорнија. Пожарот брзо се шири кон север и жителите мора да бидат евакуирани - се наведува во соопштение од Одделот за вонредни ситуации на Калифорнија.

Во тој регион во 2015 година имаше голем пожар во кој загинаа четири лица и беа уништени околу 1.300 куќи и опустошени 31.000 хектари земја.

 

 

 

 

 

 

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет