mksqen
15
Саб, Јун
0 Нови / 7 дена

Последни вести

Grid List

Организацијата Правда и животна средина го добива случајот против австриските власти

Свет

На 11-ти мај 2020 година, Федералниот управен суд во Австрија конечно го одобри барањето на Правда и животната средина од 2013 година, барајќи од австриската влада да ги предаде документите што содржат информации за животната средина за постапките за...

Птиците и пчелите имаат совесност како и луѓето

Свет

Луѓето не се единствени суштества кои имаат работна етика и чувствуваат одговорност.

САД се повлекуваат од спогодбата за климатски промени

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се повлекуваат од Париската спогодба за борба против климатските промени.

Трамп вети дека наскоро ќе даде изјава за Парискиот договор за климата

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе даде изјава за Парискиот договор за климата.

Гутереш: Неопходно е да се спроведе договорот за климатските промени

Свет

Апсолутно е неопходно да се спроведе договорот за климатски промени, а САД треба да го разјаснат својот став по тоа прашање, порача Генералниот секретар на Обединетите Нации Антонио Гутереш.

Албанските власти спречиле продажба на мече преку интернет

Свет

Албанското министерство за животна средина спречило продажба на тримесечно мече преку интернет.

Во ураганско невреме во Москва 13 мртви и стотици поврдени

Свет

Билансот на жртвите во невремето кое го погоди главниот град на Русија се искачи на 13 загинати и над 100 повредени.

Силно невреме го погоди јужниот брег на Бангладеш

Свет

Во силна тропска бура Мора која го погоди јужниот брег на Бангладеш урнати се стотици куќи.

Г7 не се договори со САД за климатските промени

Свет

Лидерите на Групата седум признаа дека не е можно да ги усогласат ставовите со САД во поглед на борбата против клиатските промени.

Над 90 загинати во поплави во Шри Ланка

Свет

Најмалку 91 лице загинаа, а околу 110 се водат како исчезнати при поплави и повеќе одрони на земјиште во Шри Ланка, предизвикани од поројните монсунски дождови.

Булевар претворен во парк во Јужна Кореја

Свет

Булевар изграден 1970 години во центарот на јужнокорејскиот главен град Сеул, периодов беше претворен во рекреативен парк.

Обновливата енергија досега отворила речиси 10 милиони работни места

Свет

Во секторот за обновливи извори на енергија во 2016 година работеле 9,8 милиони луѓе што е за два пати повеќе отколку во 2012 година.

Новак: Изградбата на Турски поток се одвива со полна пареа

Свет

Во најскоро време „Газпром“ ќе добие дозвола за изградба и на втората линија од гасоводот „Турски поток“.

Норвешка ќе прави дополнителна заштита на најголемата банка на растителни семиња

Свет

Норвешките власти дополнително ќе ја заштитат светската резерва на растителни семиња на Свалбард на Арктикот кои беа оштетени од протекување на вода што се должи на покачувањето на температурата.

Полски писатели и уметници бараат да сопре сечата на последната европска прашума

Свет

Писатели и уметници од Полска апелираат до властите да го сопрат сечењето на последната европска прашума.

This module can not work without the AcyMailing Component