mksqen

Стотици луѓе евакуирани поради пожар во Шпанија

Стотици луѓе евакуирани поради пожар во Шпанија

Типографија

Стотици луѓе денеска се евакуирани од три вили на источниот брег на Шпанија откако голем пожар ги зафати туристичките подрачја во близина на Валенсија и Бенидорм.

Воените единици за вонредни ситуации испратија дополнителни 40 пожарникари за да го изгаснат огнот, што синоќа почна да се шири со голема брзина низ одморалиштето Коста Бланка.

Полицијата ги истражува причините за пожарот, за кои тврди дека се „сомнителни“.

Во пожарот изгореа најмалку 20 куќи, а стотици жители и туристи се евакуирани.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет