mksqen

Зоолошка во Австралија ги охрабрува посетителите да донираат смртоносни пајаци

Зоолошка во Австралија ги охрабрува посетителите да донираат смртоносни пајаци

Типографија

Паркот за диви животни во австралиската метропола Сиднеј веќе некое време ги поттикнува луѓето да фатат смртоносен т.н. инкаст пајак („Atracinae") и да го донираат ним.

Причината е едноставна - повеќе залихи противотров за животните што се чуваат таму и коишто често се случува да ги гризне отровен пајак, но и за луѓето, како што открива генералниот директор на Паркот, Тим Фокнер.

„Австралиски парк за рептили“, како што гласи името овој градски објект, е единствениот доставувач на противотров во земјата од 1981. Австралија во последно време се повеќе се соочува со напади од смртоносни пајаци.

И покрај застрашувачкиот австралиски животински свет, од 1981 година, кога е и започната таа програма, се досега никој не починал од каснување од пајак.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет