mksqen

Поради птичји грип во руска Зоолошка градина уништени се сите птици

Поради птичји грип во руска Зоолошка градина уништени се сите птици

Типографија

Во една руска зоолошка градина уништени се сите птици меѓу кои и папагали, лебеди, канаринци затоа што претходно триесетина од нив се умрени од птичји грип.

Во Зоолошката градина Ворољеж, која се наоѓа на 450 километри јужно од Москва, уништени се 141 птица.

Во Ростов на Дон се уништени 160 илјади мисирки поради птичји грип.

Жариштето на вирусот на птичјиот грип на своја територија го имаат пријавено 17 европски земји.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет