mksqen

Газпром годинава ќе издвои 540 милиони евра за Турски поток

Газпром годинава ќе издвои 540 милиони евра за Турски поток

Типографија

Рускиот енергетски гигант Газпром за 2016 година има предвидено околу 540 милиони евра за подготовка за изградба на гасоводната мрежа за проектот Турски поток.

  • Соодветно на преразгледаната инвестициска програма на Газпром за 2016 година, планирани се околу 540 милиони евра за реализација на проектот - се вели во меморандум на рускиот холдинг.

Проектот го најави руската Влада уште во декември 2014 година, како замена на Јужен поток. Гасоводот „Турски поток“ ќе биде долг 660 километри по стариот коридор и уште 250 километри од новата делница до европскиот дел Турција.

На 1 декември 2014, Газпром и турската компанија Боташ потпишаа меморандум за взаемна соработка за изградба на гасоводот Турски поток, што ќе има капацитет од 63 милијарди кубни метри гас годишно и ќе го пренесува енергенсот од Русија кон Турција преку Црното Море.

Проектот беше замрзнат минатата есен по влошување на односите меѓу Москва и Анкара, поради уривањето на руски авион од страна на турските сили над границата со Сирија. По затоплувањето на односите меѓу двете земји во јули годинава, беше најавена возобнова на проектот, а при неодамнешната посета на рускиот претседател Владимир Путин на Истанбул и официјално беше потпишан договор за изградба на гасоводот.  

Вкупната вредност на проектот се проценува на 11,4 милијарди евра.  

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет