mksqen

Русија ќе го продолжи Турски поток кон ЕУ само со дозвола на Брисел

Русија ќе го продолжи Турски поток кон ЕУ само со дозвола на Брисел

Типографија

Русија ќе ја продолжи втората линија од гасоводот Турски поток од Турција кон ЕУ, само ако за тоа добие дозвола од Брисел, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Според сегашната траса, овој гасовод води од Краснодарскиот регион на југот на Русија до областа Тракија во европскиот дел на Турција, преку Црно Море. Реализацијата на проектот се одвива со проблеми поради променливите политички односи меѓу Турција и Русија. Но на средбата меѓу претседателите на двете земји, Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин на 10 октомври годинава во Истанбул, и двајцата ги потврдија заложбите за изградба на гасоводот.

Турскиот поток треба да се изгради како алтернатива на пропаднатиот проект Јужен Поток со кој Европа требаше да се снабдува со руски гас, но тој подоцна беше откажан.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет