mksqen

Русија го суспендира Договорот за нуклеарно истражување со САД

Русија го суспендира Договорот за нуклеарно истражување со САД

Типографија

Русија одлучи да го суспендира Договорот со САД за соработка во областа на нуклеарното и енергетското истражување и развој, објави руската Влада.


Договорот беше потпишан на 16 септември 2013 година во Виена.

Владата на Русија. исто така соопшти дека е суспендиран и Договорот меѓу државните фирми за нуклеарна енергија Росатом и американското Министерство за енергетика за конверзија на руските истражувачки реактори со високо збогатен на ниско збогатен ураниум.  


BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет