mksqen
27
Саб, Ное
0 Нови / 7 дена

Најмалку 87 жртви од поплавите во Кина

Најмалку 87 жртви од поплавите во Кина

Типографија

Силните дождови и поплавите во кина досега одзедоа 87 животи и присилија илјадници луѓе да ги напуштат своите домови, известија државните медиуми.

Во северната провинција Хебеи загинаа 72 лица и 78 се сметаат за исчезнати, а Речиси 50 илјади домови се урнале, според информациите на надлежните.

Во централната провинција Хенан се регистрирани уште 15 жртви и 8 исчезнати, а дури 78 илјади луѓе морале да се евакуираат. Вкупно, од поплавите биле погодени 8,6 милиони луѓе.

Големи делови од Кина беа зафатени со врнежи летово, и досега загинаа повеќе од 200 луѓе. Околу 1,5 милиони хектари земјоделски посеви се поплавени, што според владините податоци, ќе и` нанесе штета на земјата од околу три милијарди долари. Централната банка претходно издаде соопштение дека ќе обезбеди финансиска помош за погодените региони.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет