mksqen
28
Сре, Фев
0 Нови / 7 дена

Во ураганско невреме во Москва 13 мртви и стотици поврдени

Во ураганско невреме во Москва 13 мртви и стотици поврдени

Типографија

Билансот на жртвите во невремето кое го погоди главниот град на Русија се искачи на 13 загинати и над 100 повредени.

Локалните власти предупредуваат дека бројот на жртвите може да се зголеми.

Московските служби за вонредни ситуации ангажирани се за отстранување на дрјата, но засега немма извештаи за поголема материјална штета.

Директорот на метеоролошката служба изјави дека дувал ветер со јачина од 22 метри во секунда и оти е можна уште една бура.

Во ураганот кој ја погоди Москва сборени се 3.500 дрвја, а на моменти дувал ветер со јачина од 28 метри во секунда.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет