mksqen
20
Саб, Авг
0 Нови / 7 дена

Кина со нови казни против регионални екоинспектори

Кина со нови казни против регионални екоинспектори

Типографија

Кина казни околу 700 претставници на регионални власти поради недоволно преземање мерки за заштита на животната средина при нова серија на големи контроли.

Минатиот месец кинеската Влада испрати седум екипи во различни региони, меѓу кои Пекинг, Шангај и провинцијата Гуандун, откако претходно оваа година беше веќе извршена инспекција со цел да се проверат преземените мерки околу заштитата на животната средина во различни места во Кина, при што биле казнети над 3.000 екоинспектори.

При новите проверки инспекторите разгледале 1.893 случаи и побарале казни од вкупно 9,56 милиони долари поради воочени прекршоци кај 1.479 од нив, соопшти кинеското Министерство за заштита на животната средина.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет