mksqen
04
Саб, Дек
0 Нови / 7 дена

Циклонот Вардах ја зафати Индија

Циклонот Вардах ја зафати Индија

Типографија

Кон југоисточниот брег на Индија се наближува циклонот Вардах, кој властите го опишуваат како многу сериозна бура.

Циклонот се движи кон запад во Бенгалскиот залив и се очекува да стигне до Мадрас, главниот град на јужната држава Тамил Наду, како и во соседната Андра Прадеш.

Бурата почна со силенм дожд и ветрови кои корнеле дрва и далкуводи.

Националното тело за справување со катастрофи информираше дека брзината на ветрот била околу 140 километри на час, а „бурата“ била висока околу еден метар.

Вардах се очекува да слабее како што се движи кон запад.

Властите во Индија, поради ситуацијата, евакуираа десетици илјади луѓе од низинските области и ги затвори училишта и колеџите.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет