mksqen
27
Чет, Јан
0 Нови / 7 дена

Првата горила роден во заробеништво се опоравува од операција

Првата горила роден во заробеништво се опоравува од операција

Типографија

Првата горила роден во заробеништво се враќа во Зоолошката градина и аквариум во Колумбус, Охајо, по успешната операција минатата недела во која му е отстранет малигнен тумор.

Ветеринарите од Зоолошката градина информираат дека од под раката на 59 годишната женка горила Коло отстранета е маса за која во извештајот од патологија се наведува дека е малигна.

  • Нема знаци дека тумурот се шири - информираат од Зоолошката.

Коло, западно- низински горила е родена на 22 декември 1956 година и е матријарх на популарно семејство горила во зоолошката градина во Колумбус.

Овие горила се од дождовните шуми на Централна Африка и се загрозен вид. Нивниот просечен животен век во дивината е 35 години.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет