mksqen
09
Чет, Дек
0 Нови / 7 дена

Во Коста Рика прогласена вонредна состојба поради ураганот „Ото“

Во Коста Рика прогласена вонредна состојба поради ураганот „Ото“

Типографија

Властите во Коста Рика прогласија вонредна состојба поради приближувањето на ураганот „Ото“ кон карипското крајбрежје на земјата.

Ураганот, со ветрови кои достигнуваат брзина од 140 километри на час се очекува да донесе поројни дождови, кои веројатно ќе предизвикаат поплави и свлечишта, предупреди американскиот Национален центар за урагани, со седиште во Мајами. 

Во соседна Никарагва властите евакуираа над десет илјади лица од потенцијалните опасни зони.

Во Панама во налетот на ураганот загинаа четири лица, 11 лица се водат како исчезнати, а погодени се околу 150 семејства.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет