mksqen
27
Чет, Јан
0 Нови / 7 дена

ЕУ го губи кредибилитетот поради одложување на ратификацијата на договорот за климата

ЕУ го губи кредибилитетот поради одложување на ратификацијата на договорот за климата

Типографија

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ги критикуваше земјите-членки на Европската унија поради тоа што не го ратификувале договорот од Париз за климатските промени.

Со тоа Унијата го губела кредибилитетот заради задоцнување.

  • САД, Кина, Индија и Јапонија го имаат ратификувано договорот, но Европа ја нема никаде - вели Јункер.

Земјите членки на ЕУ се одговорни за околу 12 отсто од вклупниот број штетни гасови во светот, а само неколку земји го имаат ратификувано договорот.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет