mksqen
27
Сре, Окт
0 Нови / 7 дена

Граѓаните пак стојат пред багерите во паркот во Тафталиџе

Граѓаните пак стојат пред багерите во паркот во Тафталиџе

Типографија

Откако беа спречени пред само десет дена, градежни работници, багери и камиони утрово повторно дојдоа во паркот на улицата Букурешка во населбата Тафталиџе во Скопје, за да почнат да го расчистуваат теренот за изградба на стамбена зграда.

Но како и во претходните случаи, граѓаните од околните згради застанаа пред машинеријата и не дозволуваат да се уништи паркот.

Ова е петти пат како тие го спречуваат обидот да почне да се гради петкатна зграда, чиј инвеститор е државното претпријатие за стопанисување со стамбен и деловен простор. Последниот обид беше на 8 август, само два дена по поплавите во Стајковци и во околните населени места. Жителите, како и дел од јавноста, остро го критикуваа потегот дека била испратена градежна механизација да гради зграда и да уништува парк во Тафталиџе, наместо да се употреби за расчистување на тешките последици од поплавите.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Скопје