mksqen
22
Пет, Окт
0 Нови / 7 дена

Продолжува изградбата на велосипедски патеки во Скопје

Продолжува изградбата на велосипедски патеки во Скопје

Типографија

Продолжуваат градежните активности во рамки на мега проектот за изградба и реконструкција на велосипедските патеки „Скопје велоград 2017“.

Како што информира Град Скопје, екипите на ЈП „Улици и патишта“ работат на повеќе локации за оформување и асфалтирање на велосипедските патеки во рамките на овој проект.

Деновиве интензивно се работи на изградба на велосипедските патеки од Рута 2 од „Скопје велоград 2017“, каде се врши асфалтирање на велосипедските патеки по должината на булеварот „Партизански одреди“, во делот од поликлиниката „Букурешт“ кон трговскиот центар „Сити мол“.

Рутата 2 е со вкупна должина од 11 километри и ќе ги поврзе општина Аеродром, преку општините Центар и Карпош, до општина Ѓорче Петров. Таа ги опфаќа булеварите Февруарски поход, Видое Смилевски Бато, Јане Сандански и Кузман Јосифовски Питу, Кеј 13 Ноември, плоштадот Македонија, булеварот ВМРО и булеварот Партизански одреди до Порта Влае.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Скопје