mksqen
27
Чет, Јан
0 Нови / 7 дена

Во август 67 проценти од потрошената струја од домашни извори

Во август 67 проценти од потрошената струја од домашни извори

Типографија

Македонија во август потрошила вкупно 553.525 мегават часови електрична енергија.

Од нив 3.328 милиони нормални метри кубни се природен гас, 424.537 тони јаглен и 121.903 тони нафтени продукти.

Како што објави Државниот завод за статистика, 67,04 проценти од потрошената електрична енергија е од домашни извори, додека 96,76 проценти од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Македонија