mksqen
20
Саб, Авг
0 Нови / 7 дена

Ретка појава на диви фламинга во делтата на Дунав во Романија

Ретка појава на диви фламинга во делтата на Дунав во Романија

Типографија

Здружението на романски орнитолози соопшти денеска дека во делтата на Дунав се забележани четири диви фламинга, кои се појавиле на тоа место првпат по 30 години.

Орнитолозите соопштија денеска дека долгоногите розови птици биле забележани на 20 август во езерото близу до Ваду, мало гратче на Црното Море, јужно од делтата на Дунав.

Претставник на здружението, Овидиу Буфнила, изјави дека последен пат двојка фламинга биле забележано во 1985 година. Тој истакна дека четирите птици со розови перја нема да останат во Романија, туку ќе мигрираат кон потоплите краеви во Африка и Азија.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Балкан