mksqen
04
Саб, Дек
0 Нови / 7 дена

Стотици илјади морски риби се удавиле во поток во Њу Џерси

Стотици илјади морски риби се удавиле во поток во Њу Џерси

Типографија

Стотици илјади мртви риби биле исфрлени од потокот Вакак во американската сојузна држава Њу Џерси, соопштија локалните власти.

Станува збор за морски вид риба која е вообичаена во Атлантскиот океан.

Боб Консидин, портпарол на управата за животна средина на државата вели дека јатото риби најверојатно бегало од други риби што го ловеле, и на тој начин залутале во слатководниот поток и таму се задушиле бидејќи водата не содржи доволно растворен кислород за да ги одржи во живот. Но додал дека тоа е само претпоставка.

  • Не можеме да ги прашаме рибите - се пошегувал Консидин.

Масовни помори на риби се случуваат еднаш до двапати во САД. Претходно надлежните за заштита на природата на државата Монтана затвориле потег од 240 километри на реката Јелоустоун откако паразит убил десетици илјади риби во регион што бил многу популарен меѓу спортските риболовци.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет