mksqen
27
Саб, Ное
0 Нови / 7 дена

Најстарата риба во аквариум е еутанизирана

Најстарата риба во аквариум е еутанизирана

Типографија

Најстарата риба која живееше во аквариум во Чикаго е еутанизирана откако и се влошило здравјето.

Рибата позната и како Дедо е донесена во Чикаго во средината на 90-те години од Австралија.

Според  вработените во аквариумот станува збор за риба која може да живее и до 100 години и се заштитен вид во Австралија.

Точната возраст на Дедо не е позната, а еутаназијата следувала откако рибата изгубила интерес за храна, а некои органи веќе не покажувале знаци на живот.

Овој вид на риби се родени во реките Марија и Синтез во Квинсленд, Австралија, имаат примитвни бели дробови и се едни од ретките риби кои можат да дишат воздух.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет