mksqen
04
Саб, Дек
0 Нови / 7 дена

Се зголемува бројот на загинати од лавини во Авганистан

Се зголемува бројот на загинати од лавини во Авганистан

Типографија

Најмалку 119 лица загинаа во лавини во Авганистан изминатите денови, соопшти Владата.

Министерот за реагирање при катастрофи и за хуманитарна прашања Уаис Ахмад Бармак изјави дека во неколку провинции на Авганистан од лавини биле повредени најмалку 89 лица, а 190 домови се разрушени.

Се очекува тој број да порасне, откако спасувачките екипи ќе стигнат до засегнатите реони.

Голем број од новите жртви се откриени во североисточната провинција Нуристан, која се граничи со Пакистан, каде две села беа затрупани со снег.

Бармак наведе дека до моментов во тие села спасувачките екипи пронашле 48 тела, а над 1.000 хектари обработливо земјиште се уништени.

Лавините, кои се случија во различни делови на Авганистан, беа предизвикани од обилните врнежни од снег.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет