mksqen
27
Саб, Ное
0 Нови / 7 дена

Вонредна состојба во Боливија поради најголемата суша во последните 25 години

Вонредна состојба во Боливија поради најголемата суша во последните 25 години

Типографија

Владата на Боливија донесе одлука за воведување вонредна состојба во државата заради сушата.

Тоа го објави боливискиот претседател Ево Моралес.

  • Заедно со министрите донесовме одлука со која се објавува вонредна состојба во државата во врска со сушата и недостигот од вода во голем број региони. Сушата е предизвикана од климатските промени - нагласува Моралес.

Тоа е најголема суша во изминатите 25 години, јавуваат локалните медиуми.

  • Треба да бидеме подгтотвени за најлошото - истакнува Моралес, додавајќи дека кризата поттикнала и „план за големи инвестиции“ со цел доволно снабдување со вода во услови на климатски промени. Вонредната состојба е воведена откако 172 од 339 општини прогласија недостиг од вода.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Свет