mksqen
09
Чет, Дек
0 Нови / 7 дена

Граѓани на Карпош ќе протестираат против урбанистичките решенија

Граѓани на Карпош ќе протестираат против урбанистичките решенија

Типографија

Мирен јавен протест за денеска најавуваат жителите на улицата Московска во општината Карпош. Тие ќе се соберат на раскрсницата меѓу нивната улица и булеварот Партизански одреди.

  • Ова нека биде прв час за општинарите, кои допрва треба да научат многу лекции од своите компии, соседи, сожители, кои ги избрале и ги довеле на тие функции - велат организаторите во својата објава на социјалната мрежа Фејсбук.

За протестот се вели дека е против „урбаното дивеење“ во општината Карпош, иако не е наведен поконкретен повод. Жителите ги повикуваат сите граѓани на Карпош да им се придружат. Во општината Карпош во изминатиов период беа актуелни неколку локални побуни против градежните плнови.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Скопје