mksqen
26
Сре, Јан
0 Нови / 7 дена

Косово: премногу стари автомобили на улиците

Косово: премногу стари автомобили на улиците

Типографија

Косовските екологисти се загрижени поради големиот процент стари возила што се движат на патиштата на Косово.

Според нив, ваквите возила многу влијаат на загадувањето на воздухот, како и врз зголемиот број сообраќајни несреќи. Екологистите наведуваат дека во земјата има над 385.000 активни возила, додека 308.000 се регистрирани во 2015 година.

  • Просечната старост на возилата што се движат по патиштата низ Косово е 18 години или поинаку кажано, десет години повеќе од просекот на возилата што возат низ земјите на Европската унија - се наведува во анализата на Институтот за авансирано истражување „Гап“.

Во март минатата година косовската влада ја укина забраната за увоз на возила, односно старосната граница, што значи дека без оглед на годината на производство, возилата може да се увезуваат.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS
Пријавете се преку нашата бесплатна е-мејл претплата на услуги за да добивате известувања кога ќе има нови информации.

Најпопуларни вести во категорија Балкан