mksqen
29
Пон, Мај
11 Нови / 7 дена

Последни вести

Grid List

Волково со најсовремена пречистителна станица за отпадни води

Скопје

Во скопското село Волково функционира пречистителната станица за отпадни води, која е најсовремен објект од овој вид во земјата, чија изградба чинеше 6,7 милиони евра.

Се продолжува ролерско-велосипедската патека на кејот на Вардар во Горно Лисиче

Скопје

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ ја асфалтираат ролерско-велосипедската патека на кејот на реката Вардар во Горно Лисиче.

Акција за собирање кабаст отпад во општина Аеродром

Скопје

Општина Аеродром во соработка со Град Скопје и јавното претпријатие „Комунална хигиена“ утре ќе реализира акција за собирање кабаст отпад.

Порибени водите на реката Вардар

Скопје

Во водите на реката Вардар пуштени се 10 илјади парчиња македонска ендемична пастрмка.

Град Скопје избира најеколошка компанија и најубаво уреден двор

Скопје

Град Скопје на јавен конкурс ќе избира најеколошка компанија со најголем придонес во заштитата на животната средина за 2017 година.

БЕГ грејната сезона ја заврши со нови 2.300 потрошувачи

Скопје

Балкан енерџи груп (БЕГ) годинашната грејна сезона ќе ја заврши со нови 2.300 потрошувачи, од кои речиси половината се потрошувачи кои во минатото се исклучиле од системот, информираат од компанијата.

Македонски и бугарски земјоделци ќе станат нова генерација органски фармери

Македонија

Македонски и бугарски земјоделци преку обука учат за премин од традиционално кон сертифицирано органско производство на храна, во рамки на проектот „Произведувај органски-пакувај еколошки“, што здружението Граѓански центар за одржлив развој „ЕГРИ“ од Крива Паланка го имплементира со здружението „НИЕ“ од Ќустендил, Бугарија.

Викендов искачување на Титов Врв

Македонија

Планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово по 36-ти пат викендов ќе го организира традиционалното искачување „Титов Врв“.

Во јуни почнува изградбата на колекторскиот систем во Кочани

Македонија

Подготвителните активности за почеток на проектот за изградба на колекторот и станицата за прочистување на отпадни води во Кочани се завршени.

Сеча на 30 хектари опожарена шума во Делчевско

Македонија

За да се спречи појава и ширење на растителни болести и штетници, во Делчевско ќе се врши фитосанитарна сеча на 30 хектари шума што беше опожарена во март годинава.

Студенчишкото блато на Охридското Езеро голем економски потенцијал

Македонија

Соодветното менаџирање на природните богатства може да обезбеди долгорочна економска добивка.

Награда за документарниот филм Езеро од јаболка во Чешка

Македонија

Документарниот филм „Езеро од јаболка“ поддржан од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Швајцарската агенција за развој и соработка ја доби престижната награда „Персеј“ на филмскиот фестивал Т-Филм во Острава, Чешка, во конкуренција на 48 документарни филмови од целиот свет.

Последни вести

Grid List

Џиновски балон од пластични ќеси ќе ја придружува иницијативата Книги за ѓубре

Балкан

In Love We Trash - огромен балон од користени пластични кеси ќе се надува пред Споменикот на советската армија на 22 април по повод петтото издание на иницијативата „Книги за ѓубре“.

Над 90 загинати во поплави во Шри Ланка

Свет

Најмалку 91 лице загинаа, а околу 110 се водат како исчезнати при поплави и повеќе одрони на земјиште во Шри Ланка, предизвикани од поројните монсунски дождови.